Nowy kierunek w ofercie UPWr - adaptacje do zmiany klimatu!

26.03.2024 Kategoria: Ogłoszenia

Kandydaci!

Jeśli nadal zastanawiacie się nad wyborem kierunku studiów, to mamy dla Was opcję, którą na pewno warto wziąć pod uwagę! Zupełnie nowy kierunek Adaptacje do zmiany klimatu, na który rekrutacja startuje już od 1 maja!

Jest to kierunek, który wychodzi naprzeciw potrzebom rynku usług konsultingowych, projektowych, oraz menedżerskich związanych z przygotowaniem, zarzadzaniem i wdrażaniem projektów środowiskowych na szczeblu lokalnym oraz na poziomie planów strategicznych.

Łączy umiejętności praktyczne związane z obsługą nowoczesnych narzędzi do modelowania elementów środowiska, wsparte bardzo dobrą znajomością technik GIS (Geographic Information System), solidnymi podstawami wiedzy o środowisku oraz celach zrównoważonego rozwoju.

image-from-rawpixel-id-4039492-jpeg.jpg

Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (ang. IPCC) jednoznacznie wskazuje, że obserwowana zmiana klimatu jest głównie wynikiem antropogenicznego wzrostu ilości gazów cieplarnianych w atmosferze. Skutki tej zmiany są już widoczne i mają poważne konsekwencje dla środowiska naturalnego, ekosystemów i ludzkości. Zakres i skala tych skutków są większe niż szacowano w poprzednich raportach, dlatego też działania adaptacyjne do zmiany klimatu są kluczowe dla ograniczenia jej negatywnych skutków. Jest to szczególnie istotne w aspekcie analizowania ryzyka dla ludzi i gospodarki, zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, ochrony ekosystemów i bioróżnorodności, ochrony zasobów wodnych, jak również zapobiegania migracji i konfliktom społecznym.

Aktualnie na rynku pracy jest bardzo ograniczona liczba specjalistów posiadających umiejętności w zakresie planowania, projektowania oraz wdrażania rozwiązań służących ochronie klimatu oraz adaptacji do jego zmian. Według badania Climate Check 2021: klimat i perspektywa biznesu wykonanego przez firmę Deloitte, ponad 82% z ankietowanych 700 dyrektorów przedsiębiorstw obawia się lub bardzo obawia się skutków zmian klimatu.

image-from-rawpixel-id-4042471-jpeg.jpg

Także polscy przedsiębiorcy, ankietowani w procesie przygotowania programu studiów dla tego kierunku zgodnie twierdzą, że tematyka adaptacji do zmiany klimatu jest kluczowym obszarem wiedzy zatrudnianych pracowników. Ankietowani szczegółowo wskazali jakie kompetencje są dla nich najważniejsze – wskazali na gospodarowanie wodami opadowymi, oceny wpływu przedsięwzięć na środowisko, analizy i modelowanie przestrzenne, pozyskiwanie i analiza danych oraz kompetencje miękkie w zakresie kreatywnego myślenia, pracy zespołowej oraz zarządzania projektami.

Wszystkie te kompetencje możecie zdobyć kończąc studia na kierunku Adaptacje do zmiany klimatu.

Kształcenie na nim obejmuje wiedzę z zakresu inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki, geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych, innowacji, technologii, know-how, procesów przemysłowych, ekonomii, przy uwzględnieniu regulacji prawnych. Program studiów pozwala na rozwój umiejętności innowacyjnego i interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz tworzy kompetencje do wdrażania technologii i współpracy nauki z biznesem.

image-from-rawpixel-id-8072823-jpeg.jpg

Jako absolwenci adaptacji do zmiany klimatu będziecie wyróżniać się wiedzą specjalistyczną, ale także interdyscyplinarnym wykształceniem pozwalającym na dużą elastyczność na obecnym rynku pracy z możliwością zatrudnienia w wielu sektorach gospodarki, jak np.:

• firmy konsultingowe,
  • przedsiębiorstwa związane z szeroko pojętą zrównoważoną gospodarką (w tym przedsiębiorstwa tworzone samodzielnie),
  • w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i technologiami służących adaptacji do zmian klimatu,
  • w administracji państwowej i samorządowej,
  • organizacjach pozarządowych zajmujących się adaptacjami do zmian klimatu oraz ośrodkach edukacji ekologicznej,
  • w firmach szkoleniowych,
  • w biurach projektowych i planistycznych.

Jeśli interesują Was zagadnienia związane z adaptacją do zmiany klimatu, podejmowanie wyzwań i rozwiązywanie problemów, które są bardzo aktualne, ale mają także duży wpływ na przyszłość ludzkości i chcecie zostać wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, poszukiwanymi na rynku pracy, to jest to najlepszy wybór dla Was!

Więcej informacji o kierunku już wkrótce – śledźcie naszą stronę.