ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII I GOSPODARKA ODPADAMI

STUDIA STACJONARNE I STOPNIA,

czas trwania: 3,5 roku (7 semestrów)

uzyskany tytuł zawodowy: inżynier

Krótkie wprowadzenie

Absolwent jest przygotowany do wykonywania zadań inżynierskich o charakterze projektowym, inwestycyjnym i eksploatacyjnym dotyczących urządzeń, instalacji oraz obiektów służących do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz z zakresu gospodarki odpadami. Absolwent potrafi ocenić wartość zapotrzebowania na energię, oraz możliwości jej pozyskiwania, a także zaprojektować instalację służącą do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Potrafi również oszacować ilość odpadów powstających w regionie oraz opracować koncepcję ich składowania i zagospodarowania.

I rok

Podczas pierwszego roku studiów realizowane są przedmioty z zakresu nauk podstawowych (matematyki, fizyki, chemii ) oraz technologii informacyjnych i grafiki inżynierskiej.

II rok

Podczas drugiego roku studiów realizowane są przedmioty z zakresu: mechaniki technicznej, wytwarzania i przemian energii elektrycznej, projektowania inżynierskiego, biopaliw pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz gospodarki odpadami.

III rok

Podczas trzeciego roku studiów realizowane są przedmioty z zakresu: inżynierii procesowej w gospodarce odpadami, komputerowego wspomagania decyzji i z zakresu projektowania systemów pozyskiwania energii odnawialnej

IV rok

Podczas 7 semestru studiów realizowane są przedmioty z zakresu: utylizacji i recyklingu odpadów oraz regionalnej polityki energetycznej jak również prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania i organizacji produkcji.

Aktualne rozkłady zajęć i programy studiów dostępne są na stronie Wydziału

W trakcie 3,5 letnich studiów inżynierskich studenci uczestniczą w wykładach, seminariach, ćwiczeniach laboratoryjnych, które prowadzone są w profesjonalnych laboratoriach i pracowniach. Zajęcia odbywają się również w formie warsztatów, wizyt studyjnych i praktyk.

Studenci oceniani są na podstawie, kartkówek, kolokwiów, egzaminów, obserwacji pracy na zajęciach, projektów. Przy dokonywaniu oceny pod uwagę brane jest także przygotowanie do zajęć oraz aktywność na ćwiczeniach. W uczelni stosuje się system oceny  w skali od 2 do 5, przy czy 2 oznacza ocenę niedostateczną, a 5 bardzo dobrą.

Absolwent I stopnia na kierunku OZEiGO uzyskuje kwalifikacje zawodowe inżyniera z zakresu nauk rolniczych a w szczególności w zakresie odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami. Kwalifikacje te pozwalają także na podjęcie studiów II stopnia.

Interdyscyplinarne wykształcenie umożliwi absolwentowi zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem ze źródeł odnawialnych oraz obrotem energią na rynkach lokalnych oraz w przedsiębiorstwach przetwarzających lub utylizujących odpady. Absolwent jest także przygotowany do pracy w administracji rządowej i samorządowej oraz doradztwie na stanowiskach związanych z zagadnieniami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych lub zagospodarowaniem odpadów.

Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku kształcenia.

Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.